GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Servisdelar 14897346
*
nr 1489 7346
Servisdelar
10 delar, Gefle, Mullbär
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 september 2022
kl 18:41:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/9 08:44:15
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservis mattallrikar mullbär servisdelar svensk keramik svenska keramiker
-
9151 Glasservisdelar
16 delar, Elis Bergh "Karlberg", Kosta Boda, 8 lik..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:30
-
3013 Kaffeservisdelar
8 delar, Royal Copenhagen + Bing & Grøndahl, Musse..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:06
-
3108 Mocka / kaffek..
22 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:45
-
3153 Teservisdelar
11 delar, 1800-tal, bland annat guldkant
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:53
*
Servisdelar
nr 1489 7346
Servisdelar
10 delar, Gefle, Mullbär
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 september 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/9 08:44:15 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservis mattallrikar mullbär servisdelar svensk keramik svenska keramiker
-
9151 Glasservisdelar
16 delar, Elis Bergh "Karlberg", Kosta Boda, 8 lik..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:30 -
3013 Kaffeservisdelar
8 delar, Royal Copenhagen + Bing & Grøndahl, Musse..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:06 -
3108 Mocka / kaffek..
22 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:45
-
3153 Teservisdelar
11 delar, 1800-tal, bland annat guldkant
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:53